Najstarije pokretne slike u boji koje je snimio pionir filma Edvard Tarner, otkrivene se posle više od jednog veka i „vraćene u život“.
Snimci načinjeni 1901. godine prikazuju vojnika kako maršira kroz London, ali i zlatnu ribicu, crvenu papigu i grupu dece za koju se misli da su Tarnerova. Ovaj materijal je pronađen u arhivi Nacionalnog muzeja medija u Bradfordu.
Delikatan film je konvertovan u digitalne fajlove uz pomoć eksperata iz Nacionalne arhive britanskog filmskog instituta.
Godine 1899. Tarner je patentirao svoju tehniku snimanja kroz crvene, zelene i plave filtere i preklapanje kadrova jednih preko drugih. Filmski istoričari su dugo bili ubeđeni da Tarnerova tehnika nije bila uspešna i da je umro 1903. u 29. godini života, pre nego što je mogao potpuno da je iskoristi.
Majkl Harvi, muzejski kustos za kameru, rekao je: „Sedeli smo u studiju kada su snimci u boji, načinjeni pre 110 godina počeli da oživljavaju na platnu. Snimak zlatne ribice oduzima dah: njene boje su toliko realistične i suptilne. Onda se pojavila papiga sa brilijantno obojenim perjem, kratak pogled na vojnike koji marširaju i, što je najinteresantnije, mala deca obučena u edvardijanskom stilu. Shvatio sam da imamo u rukama izuzetno značajan materijal. Dokazali smo da je tehnika Tarnera uspela.“
Snimak će se prikazivati od danas u Nacionalnom muzeju za medije u Bradfordu.
b92.net
Komentariši