U avionu za Podgoricu

Iako je Crna Gora osvojila srebro na upravo završenom šampionatu Evrope, svi su složni da to srebro sija zlatnim sjajem i da se crnogorskim “ajkulama” malo što može zamjeriti. U avionu koji je krenuo iz Ajndhovena za Podgoricu, zajedno sa zaslužnim građanima, našao se i dopisnik našeg portala, Johan Bretšnajder, koji je pokušao da nam prenese dio atmosfere.

Na prvim mjestima u avionu, jedan pored drugog – Ranko Krivokapić i Raško Konjević. Krivokapić je i dalje bio u istoj odjevnoj kombinaciji kao prije utakmice (u laganoj košulji ogrnut crnogorskom zastavom). Nismo stigli čak ni da mu postavimo pitanje, promuklim glasom nam je rekao:

–  Pitate me danas je li mi hladno. A meni je sad srce puno i toplo, da oprostiš, jebeš i Elektroprivredu i sve što bi te oni mogli ugrijat pored mene sad. No da Srđa ne čuje, zna’ ga jad. Kad smo već kod toga, viđeh na vaš portal da su dvoje dobili nagradno putovanje za Ajndhoven, ali ja ođe ne vidim nikoga, sve poznate face.

Zaista, u avionu je bilo mnogo poznatih likova. Sledeći razgovor smo obavili sa predsjednikom Republike Filipom Vujanovićem. Na pitanje kako se osjeća u ovom trenutku, Vujanović je bio standardno umjeren:

–          Zaista veliki uspjeh za naše vaterpoliste, s obzirom na ovoliki broj pehova koji ih je pratio tokom šampionata. Ova srebrna medalja je definitivno veoma značajna za promociju Crne Gore u Evropi i svijetu, a posebno bih naglasio da smo sada još jedan korak bliže Evropskoj uniji. Moram takođe da napomenem da mi je drago što je Srbija osvojila źato.

Vujanović nije uspio ni da završi rečenicu, Ranko Krivokapić je skočio sa svog mjesta i rekao:

–          Ljudi, ljudi, sad sam se čuo sa Mugijem, gradimo još 5 bazena!

Nakon toga, počeo je da skače, maše zastavom i skandira: „Deset bazena! Deset bazena“. Njegov kolega Konjević je odmah skočio i pridružio mu se u skandiranju.

Kad su se strasti malo stišale, krenuli smo dalje u potragu za sagovornicima, a najraspoloženiji za priču je bio kolega Šuković. Na uvodnu opasku kako imamo priliku da razgovaramo sa najboljim nezavisnim novinarem u Crnoj Gori, i da nam je čast, kao što je vjerovatno i svim građanima Crne Gore, što putuje o našem trošku, Šuković je rekao:

–          Nemojte, znate i sami da ne volim da me drugi hvale. I ne bih sada da ovo bude shvaćeno kao serdar-vojvoda varijanta, ali portal vam je odličan i samo tako nastavite. Za iduće prvenstvo možda dobijete još jedno mjesto u ovom avionu.

Kapetan aviona je upravo naredio da se vežemo, jer brzo slijećemo u Podgoricu. Slijedi doček kod premijera, a odmah zatim i doček navijača pod Goricom.

*** ***

Uživo iz Ajndhovena (14:11)

Crnogorska vaterpolo selekcija će danas drugi put igrati finale na šampionatima Evrope, nakon 2008. godine kada je u Malagi osvojena titula prvaka. Meč počinje u 15 sati i 30 minuta, a na licu mjesta je naš dopisnik Johan Bretšnajder, koji je uspio da postavi nekoliko pitanja vođi crnogorskih navijača, predsjedniku Skupštine Crne Gore – Rašku Krivokapiću.

Gospodina Krivokapića smo zatekli u nestandardnom izdanju, u laganoj bijeloj košulji (bez kravate), ogrnut u crnogorsku zastavu, a na opasku da li mu smeta hladna holandska zima, odgovorio je da je sada njemu u srcu toplo, a to je najvažnije. Krivokapić je konstantno skakutao sa noge na nogu i započinjao navijačke pjesme, a sa istim žarom su ga pratile njegove kolege Srđan Kovačević, Stanko Zloković, Đuro Marić, Aleksandar Tičić i ostali. Dobitnike nagrade koje je organizovala Elektropriveda nismo uspjeli da identifikujemo.

U pauzi između pjesama smo uspjeli da mu postavimo i nekoliko pitanja. Na pitanje kako komentariše glasine da reprezentaciju prati samo u slučaju uspjeha, a da ga nigdje nema kada su rezultati nepovoljni, Krivokapić je odgovorio:

– Ne bih komentarisao takve gluposti, ja sam vazda svim svojim srcem uz svaki crnogorski tim, bez obzira na rezultate koje postižu, isto kao što sam u svakom trenutku posvećen našoj svetinji Crnoj Gori. Neki zlonamjerni mediji samo čekaju priliku da prokomentarišu moje odsustvo na nekim utakmicama. Od Malage na ovamo mi se uvijek nešto potrefi pa da ne mogu doć na utakmicu. Sjećam se da sam Peru (Porobiću prim. J.B.) rekao da mi ne dolazi iz Rima bez medalje, a kad su ispali u četvrtfinale, neki su jedva čekali da prokomentarišu što me nema na utakmicama. Ako ćete mi vjerovati, tad sam najviše htio da idem, da našim ajkulama pružim podršku kad im je najteže, ali mi je zaovičiću pukla guma gore na Obzovicu, pa sam morao da otkažem put. Nemate pojma koliko mi je bilo krivo, ali porodica je ipak na prvom mjestu. Pazite foru, neki mi zamjeraju što se ja kao ne razumijem u sport. Svašta, što sve danas nećete čuti. Kao mali sam igrao košarku, zato sam i porasta ovoliki, igrao sam i vaterpolo, evo pipni mi biceps.

Krivokapića smo i pitali kako mu se sviđa današnji protivnik u finalu.

– Pa vidite, ja više gledam u svoje dvorište, Srbija mi je kao svaka druga reprezentacija i mislim da ako mi odigramo na nivou, niko nam ništa ne može. Takođe, smatram da bi civilizacijski iskorak bio da neko donese neku drogu, u Holandiji smo fala Bogu, i sipa im je u vodu.

Nismo stigli ni da napravimo izraz čuđenja na licu, crnogorski vođa navijača je skočio i počeo da pjeva: “Pet bazena, pet bazena…” Takođe, nismo stigli ni da mu kažemo da DPSDP bahanalije ostavi za doček…

Gospodin Krivokapić je obećao da će nam nakon meča, iznijeti svoje viđenje i stručno izanalizirati utakmicu.

Comments

 1. Vladinim avionom, pored Krivokapica, doputovali su, sto sam ja uspio da ukacim, jos i Konjevic Rasko, Vujanovic Ficko, Sukovic Novinar i mnogi drugi kojima ne znam face iako su antipaticne. Moram pohvalit Rakocevic Sita da je bio uz vaterpoliste i u polufinalu, sto znaci da nije dosao (ovim) Vladinim avionom.

 2. Džošua Nova Gvineja says:

  Što bi iko od mojih para putovao bilo gdje da gleda utakmice?

 3. Auuu, umjesto da se veselite, radujete srebru koje sija zlatnim sjajem, vi ovdje stalno nešto zakerate-tražite dlaku u jajetu.
  Najvažnije je da smo se popeli na pobjedničko postolje, vratili nadu i vjeru. Da će vjerovatno Podgorica najzad dobiti makaj jedan zatvoreni bazen od pet obećanih-kao što ima svaki glavni evropski grad, i ne smao glavni.
  U ovom teškim vremenima ekonomske krize, kojoj mi kao mala zemlja nijesmo ničim doprinijeli,vremenu kada – opet ni krivi ni dužni, moramo vraćati kredit KAP-u, vremenu kada smo otkrili da su neki nodgovorni visoki zvaničnici uzimali mito od prodaje TELKOM-a, ovakvi uspjesi naše nacionalne reprezentacije su pravi melem na ranu. Uostalom, poslušajte Radio vezu koja uskoro počinje, našeg najboljeg i najnezavisnijeg novinara(uz Emila Labudovića, svojevremeno) i njegovo uvodno “slovo”. Vidjet ćete na djelu kako izgleda pravo patriotsko novinarstvo, kako se treba radovati uspjesima a zaboravljati sve ostalo, kako se širi optimizam umjesto vašeg depresivnog, izdajničkog pesimizma…
  Samo izdajnici i plaćenici, kakvi su neki od vas, mogu zlurado komentarisati srebro koje ima zlatan sjaj.
  P.S Pisao bih još, mnogo-mnogo duže, ali su mi prsti promrzli od sinoćnjeg slavlja na stadionu malih sportova.

 4. Ајде, ајде, нека вам кукања. То је елита овога друштва и јели Бог дао да их частимо излет понекад. Рече Ранко Амадеус, представник ЦГ на Евровизији, да ће умјесто музичара на тај престижни фестивал повести најугледније људе из државе. Јели Бог дао да Дарко Шуковић буде на бини са Рамбом а не тамо неки музиканти?

  Како то у истом авиону, међу свега 40 одабраних, Филип Вујановић и Ранко Кривокапић. Па ја сам мислио да они не говоре један с другим, да избјегавају руковања у свечаним приликама, да се не подносе. Не остаје ми ништа друго него да посумњам да је њихов сукоб ствар унутрашњих политичких потреба. А иначе ми никад раније тако нешто није пало на памет.

 5. treba pod hitno zamijeniti putnike u avionu…..nijesu nafačni

 6. Kad god ( i dje god) idu pomenuti (dpsdp i sl.) putnici – gubimo. Provjereni baksuzi :)

 7. Reciklirani Fantom says:

  PUTNIČKA

  Putnici su sasvim dobri, no je pilot stvar uprska’,
  mora da je stjuardesi, naša stvarnost nešto mrska.
  Iz JAT-a je draftovana, obećana veća plata,
  slagaše je, uze kredit, a pristigla nova rata.
  Nego nema Đurišića, avionom da se vozi,
  izgleda ga prizemljili, taj je baksuz bratskoj slozi.
  Ko putnike promijeni, moraće i stjuardese,
  jer bi mogle nenamjerne, havarije da se dese ……..

 8. Zvaničnim saopštenjem oglasili su se danas vaterpolisti Jadrana.

  ,,Želimo da bez imalo patetike obavjestimo ljude koji vode brigu o crnogorskom sportu, naše navijače i ostale zainteresovane, da je naš klub u možda najtežem položaju od svog osnivanja 1926 godine. Nažalost, ovo obraćanje vjerovatno neće mnogo toga promjeniti, ali je krajnje vrijeme da se o tome progovori.

  Značajna su dugovanja kluba prema igračima koji su branili boje Jadrana prošle sezone (2010/2011), a mnogi od tih igrača su napustili klub. Za sezonu 2009/2010 takođe postoji dug prema ne malom broju igrača. Ove sezone, u kojoj je drastično smanjen budžet kluba u odnosu na ranije godine, a u kojoj velika većina ekipe ima stipendije znatno manje od jedne prosječne plate u Crnoj Gori, u sezoni u kojoj ekipa Jadrana ne „vrijedi” više od ekipe Marseja, igrači, treneri, a i ostali zaposleni primili su jednu do dvije stipendije. Dakle, dug se konstantno povećava i on danas iznosi od deset do jedanaest mjesečnih zarada. Tu moramo istaći da zahvalnost dugujemo i našim bivšim saigračima koji imaju strpljenja i vjere da će njihovi dugovi biti izmireni, jer u slučaju sudske tužbe bilo koga od njih, račun kluba bi vrlo brzo bio blokiran, a klub onemogućen za dalje funkcionisanje.

  Razlog zbog kojeg se do sada nismo obratili medijima ili smo samo stidljivo provlačili u pojedinim izjavama je taj što smo svjesni opšteg lošeg stanja u društvu i što smo smatrali da ipak ne spadamo u grupu najugroženijih u državi. Međutim i u našoj ekipi postoje igrači koji su egzinstencijalno ugroženi, ali je najviše ipak ugrožen Jadran. Ugrožena je budućnost momaka koji su na početku svojih profesionalnih karijera, a ne treba biti posebno pametan pa shvatiti i da je budućnost crnogorkog vaterpola krajnje neizvjesna. Priča Primorca je ispričana više puta, sada je u sličnoj situaciji Jadran. Sve je jasno – vaterpolo u Crnoj Gori je u najtežem mogućem položaju. Dok se ovih dana, posle uspjeha naše reprezentacije u Ajndhovenu, mogu uveliko čuti priče o „proširenju baze” našeg najtrofejnijeg sporta na druge gradove: Podgoricu, Nikšić, Bar,… , niko kao da neće da vidi da postojeća baza nestaje i ako se brzo ne riješe pomenute stvari jedini put je povratak na amaterizam.

  Moramo podvući da vjerujemo da uprava kluba na čelu sa dr Đurom Marićem radi maksimum napora kako bi obezbijedila sredstva i kako bi klub stao na noge. Upravo iz razumjevanja prema našoj upravi, odlične atmosfere koja se stvorila oko ove ekipe, tu prvenstveno mislimo na naše navijače kojih je sve više iz utakmice u utakmicu, ali prije svega iz sportskih, tojest, takmičarskih razloga nećemo stupati u bilo kakav vid štrajka. Dakle, bez obzira na sve rad nećemo obustavljati, već naprotiv pojačati, jer nas već 14. marta čeka novi izazov u četvrtini finala Evro lige. Čeka nas utakmica u kojoj ćemo još jednom pokušati da nadvisimo sebe. Na kraju želimo da zahvalimo svim navijačima, svim ljudima koji se brinu za dobrobit kluba, kao i svima onima koji imaju mogućnosi i volje da pomognu Jadranu u utakmici za opstanak kluba”.

  Saopštenje su potpisali svi igrači hercegnovskog kluba.

  Kad uz ovo dodamo se i vaterpolistima Budve poprilično duguje, da Akademija Kataro ove godine gotovo i da nema seniorski tim (neizvjesno učešće u prvenstvu Crne Gore), onda je jasno na šta trenutno liči crnogorska klupska scena.
  A uprkos tome Crna Gora ima dva predstavnika među osam u najjačem evropskom vaterpolo takmičenju!

  Ajndhoven je izgleda već zaboravljen, vaterpolo, poput ostalih sportova, prolazi kroz period teške finansijske krize, ali… Da li vaterpolo u Crnoj Gori zavredjuje da se poredi sa bilo kojim sportom? Da li nam je ijedan drugi sport donio probližno radosti koliko vaterpolo? Kako zadržati talentovane igrače u Crnoj Gori ako se za njih ne mogu obezbijediti ni isplate stipendijskih ugovora?

 9. Trosilo se, prosipalo se, dijelilo se i sakom i kapom, potpisivali se ugovori sa igracima kao da su
  Pro-Reko. Srusili bazen, da bi gradili novi bazen, gori nego onaj stari ,ali skuplji, ne zbog gradnje, nego zbog ugradnje i sad kukaju nema para. “Jadran ” je skoro pa privatni klub, u kojem je tata direktor, a sin sportski direktor, a strani trener prima platu od koje bi se mogli platiti tri domaca trenera. I sad kukaju nema para.Nemaju para ni radnici, ni profesori,ni narod , niti su ih imali, dok su gospoda iz “Jadrana” trosila i rasipala, koristeci “Jadranovu” kasu kao da je njihova privatna prcija.
  Ako uprava nije sposobna da obezbijedi pare za profesionalizam, onda se lijepo okrenite amaterizmu, tj cistom, casnom sportu i vaterpolu. Amaterizam, nego sto, jer samo ce se sport i vaterpolo vratiti svojim vrijednostima.Novac kvari ljude, pa i sport, zato: U AMATERIZAM JADRANASI,NEGO STO!

Komentariši

Upišite vaše podatke ispod ili kliknite na jednu od ikona da se prijavite:

WordPress.com logo

You are commenting using your WordPress.com account. Odjava /  Promijeni )

Twitter slika

You are commenting using your Twitter account. Odjava /  Promijeni )

Facebook fotografija

You are commenting using your Facebook account. Odjava /  Promijeni )

Povezivanje na %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogeri kao ovaj: