Trojica crnogorskih pomoraca i jedan Kosovar uhapšeni su nedavno u akciji španske policije, kada je na brodu “Risan” koji plovi pod zastavom Monaka, pronađeno i zaplijenjeno oko 42 kilograma kokaina, saznaju “Vijesti.
Teretnjak kompanije “Dabinović” iz Monaka, čiji je vlasnik Stevo Dabinović porijeklom iz Boke, plovio je iz Argentine ka jednoj od španskih luka. Brod je zaustavljen u nedjelju 17. aprila, a tamošnja policija pronašla je skupocjenu pošiljku droge, čija se vrijednost procjenjuje između 1,4 i 1,7 miliona eura.
Informaciju o zapljeni droge na brodu kompanije “Dabinović”, “Vijestima” su juče u telefonskom razgovoru potvrdili i u njenom sjedištu.
“Mogu vam potvrditi tu informaciju i ništa više od toga, jer ni mi ne znamo. Vlasti to drže kao top sikret”, kazao je sagovomik iz kompanije “Dabinović”, koji nije želio da bude imenovan.
Nije poznato da li je akcija razbijanja ovog narkolanca bila prethodno planirana i na koji je način izvedena, jer u španskim medijima minulih dana nije objavljena nijedna informacija o tome. To potvrđuje vjerovatnoću da je istraga tajna i da još nije okončana.
Gotovo istovremeno, tačnije, istog dana, i u Crnoj Gori je ekspresno uhapšen Cetinjanin Željko-Kiko Martinović, koji se navodno sumnjiči za šverc kokaina zaplijenenog u Španiji. Zvaničnici policije, tužilaštva, suda, ali i Martinovićev advokat, proteklih dana su bili veoma škrti u davanju bilo kakvih komentara, pravdajući se: da se ta aktivnost vodi kao službena tajna. “Akcija još nije završena i uskoro bi se mogla očekivati nova hapšenja”, saznaju “Vijesti” od izvora bliskog istrazi.
Koincidencija je velika, a da li su hapšenja u Španiji i Crnoj Gori zaista dio jedne međunarodne policijske akcije, iz crnogorske policije juče nijesu mogli da potvrde.
*** ***
izvor: vjesnik.hr, 12. januar 2010.
Pojedine brodarske tvrtke, poput jedne talijanske, slove kao švercerske pa pomorci skloni opisanoj »dopunskoj djelatnosti« ciljano odlaze upravo na njezine brodove. Primjerice, u crnogorskom gradu Kotoru javna je tajna da nemali broj tamošnjih pomoraca, ali i onih koji s plovidbom nemaju nikakve veze, traže ukrcaj kako bi švercali drogu i tako za kratko vrijeme, uz veliki rizik, riješili sve svoje financijske probleme. U Kotoru se svakodnevno govori o umiješanosti njihovih pojedinih sugrađana u šverc droge, a ne tako davno četiri crnogorska pomorca, dva Kotoranina i dva Baranina, zatvorena su u Belgiji zbog krijumčarenja 100 kilograma kokaina. Jedan je pak zbog toga »pao« u Australiji.
U Kotoru se priča i da je s jednog talijanskog broda u more bačen časnik jer nije htio sudjelovati u švercu droge. Misteriozni nestanci članova posade s nekog broda ponajviše se povezuju s krijumčarenjem droge, oružja, ljudi, nuklearnog otpada… Droga putuje i podmornicama, uglavnom između Južne Amerike i SAD-a. Jedna od polusagrađenih krijumčarskih podmornica otkrivena je čak u Bogoti, daleko od mora a rađena je prema ruskim nacrtima. Trebala je prenositi 200 tona droge.
Komentariši