izvor: CDM, originalni naslov: “Najveće penzije u Hrvatskoj i Crnoj Gori, najmanje u BiH i Makedoniji”
U državama Balkana prosječna primanja penzionera su znatno niža od ionako niskih prosječnih primanja ostalih građana te većina penzionera nema dovoljno novca ni za osnovne životne potrebe.
Najviše prosječne penzije u regiji Balkana su u Crnoj Gori i Hrvatskoj, gdje se kreću oko 300 eura.
Prema podacima Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore, prosječna penzija u Crnoj Gori iznosi 278 eura, navodi se u analizi koju je uradila agencija Anadolija.
Najviše penzije na Balkanu primaju hrvatski penzioneri gdje je, prema posljednjim podacima, prosječna penzija u Hrvatskoj iznosila 2.334 kune, odnosno 310 eura.
Od svih zemalja regiona, ali i većine zemalja Evrope, prosječne penzije u Makedoniji i Bosni i Hercegovini ubjedljivo su najniže, ali su u tim zemljama najniže i prosječne plate.
Prema podacima Zavoda penzijskog osiguranja Makedonije, prosječna penzija iznosi oko 144 eura. U BiH je prosječna penzija u januaru 2013. iznosila 336 KM, odnosno 171 eura.
Nakon BiH, slijedi Srbija, gdje je, prema podacima Republičkog fonda PIO Srbije, prosečna penzija u februaru iznosila 24.968 dinara, odnosno 219 eura.
U velikom broju zemalja Evrope više su prosječne plate, a samim tim i penzije što standard penzionera čini znatno boljim.
Prema podacima iz državnih institucija, prosječna plata u Francuskoj iznosi 2.041 euro, dok je prosječna penzija u toj zemlji oko 1.120 eura.
Prosječna plata u Švedskoj iznosi 2.281 eura, dok je prosječna penzija u toj zemlji oko 1.350 eura.
Isto tako, prosječna plata u Njemačkoj iznosi 2.234 eura, a prosječna penzija u oko 1.200 eura.
kod nas samo da se ima vise para i da su podaci i prosjecnosti malo bolje, sve ostalo je pozlaceno i u najboljem redu. e kami nam snama, a svaku rabodu pocinjemo od prkna, pa glavi kako bude i nakraju se cudimo sta bi.
Živa istina