SSCG saopštenje

(saopštenje smo dobili putem elektronske pošte, 21. oktobar 2011.) 

Savez  sindikata Crne Gore(SSCG) upozorava da bi svako povećanje cijena moglo izazvati novi talas poskupljenja i poziva Vladu da pažljivo sprovodi odluke poput najavljenog povećanja akciza na kafu, cigarete i gazirana pića.

Savez pozdravlja namjeru Vlade da smanji akcizu na gorivo.

SSCG upozorava da bi povećanje cijena ovih roba moglo izazvati novi talas poskupljenja i poziva Vladu da usvoji mjere koje će zaštiti crnogorsko tržište od drugog skoka cijena, a posebno od poskupljenja osnovnih životnih namirnica.Eventualni skok cijena prehrambenih proizvoda bio bi ozbiljan udar na i onako slab budžet prosječnih crnogorskih porodica, koje, prisjetimo se, već sada, moraju izdvojiti dvije prosječne mjesečne zarade za jednu potrošačku korpu.

SSCG očekuje od Vlade da u predstojećem periodu posebno obrati pažnju na mjere koje mogu imati uticaj na očuvanje standarda građana, jer analize renomiranih ekonomskih analitičara ukazuju da krizi nije došao kraj, već da postoje velike šanse da se naredne godine i mi nađemo na udaru novog talasa slabljenja ekonomije, koji će se svakako najviše odraziti na ugrožene i najranjivije grupe građana.

Pozivamo Vladu da zaštiti građane od rasta cijena, posebno od mogućeg poskupljenja energenata, koji već odnose pozamašan dio budžeta svake porodice. Kako je cijena brašna zabilježila pad na evropskom i regionalnom tržištu zar je neprirodno očekivati  da dođe do pojeftinjenja hljeba i pekarskih proizvoda?

Pojeftinjenjem hljeba stvorila bi se potrebna, ali nedovoljna protivteža na tržištu, tako da bi Vlada mogla da razmisli i o drugim načinima popunjavanja budžetskih praznina kao što je oporezivanje ekstraprofita, vikendica, stanova za izdavanje, skupocjenih automobila, igara na sreću, luksuznih roba, alokohola, cigareta, i ostalih u svijetu dobro poznatih mjera.

Vlada je objavila da namjerava povećanje akcize na kafu, cigarete i gazirana pića na 20 odsto kako bi obezbijedila nedostajuća sredstva za popunjavanje državnog budžeta u visini oko 15 miliona eura.

Vlada je usvojila i odluku o umanjenju akciza na naftu jer je Crna Gora prepoznata kao zemlja sa najvišim cijenama naftnih derivata u regionu.

*** ***

(saopštenje smo dobili putem elektronske pošte, 21. oktobar 2011.) 

Opštinsko sindikalno povjereništvo(OSP) Cetinja, koje djeluje u okviru Saveza sindikata Crne Gore, podržava štrajk zdravstvenih radnika i zaposlenih u crnogorskom sudstvu.

Cetinjski sindikat je sa sjednice OSP-a poručio da »pruža punu podršku opravdanim zahtjevima zaposlenih u sudstvu i zdravstvu«.

»Solidarišemo se sa Vama u vašim naporima da očuvate i dignitet profesije, i status i egzistenciju zaposlenih u sudstvu i zdravstvu«, navedeno je u saopštenju OSP-a Cetinja.

»Iz crnogorske Prijestonice, koja je uvijek znala da se na pravi način odredi prema svim vrednostima društva i profesije, šaljemo Vam sindikalni pozdrav i nepodijeljeni glas podrške da istrajete do ispunjenja svih vaših zahtjeva«, stoji u saopštenju koje je potpisao predsjednik OSP Cetinja Čedo Bracanović.

Informativna služba SSCG

Komentariši

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.